Konferencja Bezpieczne Ciepło 2018

31.10.2018

11–13 października odbyła się VI Konferencja Naukowo-Techniczna „Bezpieczne Ciepło 2018”, zorganizowana przez Cech Kominiarzy Polskich, Korporację Kominiarzy Polskich, Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, Państwową Straż Pożarną we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarze dla Zdrowia i partnerem, firmą Jawar.

Pierwszy dzień można określić mianem spotkania informacyjno-eksperckiego. Celem wydarzenia było przekazanie słuchaczom licznie zgromadzonym w auli politechniki wiedzy nt. zanieczyszczenia powietrza i jego szkodliwego wpływu na zdrowie, a także koniecznych do podjęcia działań w tym zakresie. Ponadto omówiono związki między stanem i jakością urządzeń grzewczych, instalacji kominowych, wykorzystywanych paliw a jakością powietrza. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Spotkanie rozpoczął poseł Antoni Duda, chwaląc inicjatywę zorganizowania obrad w przededniu rozpoczynającego się sezonu grzewczego. Profesor Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Architektury i Budownictwa Politechniki Opolskiej, witając gości, podziękował pracownikom uczelni i przedstawicielom Cechu Kominiarzy Polskich za podjęcie w czasie obrad trudnego, ale jakże ważkiego tematu oraz zgromadzenia wybitnych ekspertów, reprezentujących różne dziedziny nauki i zawody.

 

Fot. Piotr Czepiel

 

Piotr Woźny, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”, przedstawił założenia i aktualny etap realizacji tego kompleksowego projektu. O potrzebie kontynuacji rządowej kampanii wspomniała również Violetta Porowska. Wicewojewoda opolska podkreśliła znaczenie przedsięwzięcia, które zmierza do redukcji zanieczyszczeń środowiska w Polsce. Katarzyna Oszańca, koordynatorka Marszałka Województwa Opolskiego ds. ochrony powietrza, przedstawiła pilotowane przez siebie programy, a Małgorzata Rabiega z Urzędu Miasta Opola omówiła realizację działań na rzecz ochrony szeroko rozumianego środowiska w mieście.

W trakcie sesji plenarnej, zatytułowanej „Czas na czyste powietrze”, głos zabrali: prof. dr hab. Wojciecha Hanke, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia środowiskowego, mgr inż. Dominika Mucha z Politechniki Warszawskiej, dr inż. Krzysztof Drożdżol z Politechniki Opolskiej i st. kpt. Michał Zawiślak z Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Opolu. Sesja była też okazją do przedstawienia celów i założeń kampanii „Czas na czyste powietrze”. Prof. dr hab. inż. Wojciech Anigacz, kierownik Katedry Geotechniki i Geodezji Politechniki Opolskiej, odniósł się do zanieczyszczenia powietrza w Polsce i na świecie oraz do stanu wiedzy Polaków na ten temat, a red. Anna Koprowicz przedstawiła m.in. wyniki badań prowadzonych w szesnastu województwach. Prezentacji towarzyszyły też warsztaty z pokazem przenośnych mierników zanieczyszczenia powietrza.

Wśród uczestników spotkania byli ponadto: Przemysław Hofman, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także przedstawiciele: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Uniwersytetu Śląskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej w Opolu, NGO, samorządów województwa opolskiego, liczni kominiarze z Polski, Rumunii, Słowacji, Czech i uczniowie opolskiego Technikum TEB Edukacja.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in