O podnoszeniu kwalifikacji przez członków PIIB

03.10.2019

Na kolejnym posiedzeniu Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego w siedzibie PIIB w Warszawie dyskutowano m.in. o zasadach organizacji i formach szkoleń oraz preferowanej tematyce.

W pierwszej części spotkania 24 września br. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego z Komisją ds. współpracy ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi pod przewodnictwem prof. Adama Raka – przewodniczącego KUDZ i dr inż. Zygmunta Rawickiego – przewodniczącego Komisji ds. współpracy ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi i wiceprezesa Krajowej Rady PIIB. W obradach uczestniczył prof. Zbigniew Kledyński – prezes KR PIIB.

 

 

Podczas posiedzenia omówiono współpracę PIIB oraz okręgowych izb inżynierów budownictwa ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi w zakresie organizacji lub współorganizacji szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe. Na posiedzeniu poruszono tematykę dotyczącą m.in. zasad realizacji, preferowanej tematyki, form szkolenia oraz wykładowców. Na podstawie informacji zebranych z okręgowych izb oraz przeprowadzonej dyskusji ustalono, że OIIB współpracują ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi w zakresie doskonalenia zawodowego. Na 16 z nich 14 współpracuje z oddziałami SNT. Organizacja szkoleń oraz ich współfinansowanie odbywa się na podstawie ustalonych przez okręgowe izby regulaminów dofinansowania do tych organizowanych przez SNT lub na zasadach ogólnych. Do najbardziej popularnych form doskonalenia zawodowego należy zaliczyć: wykłady, seminaria, konferencje, wyjazdy na budowy, które często połączone są ze zwiedzaniem oraz spotkaniami integracyjnymi.

Na wyróżnienie w tym zakresie zasługują: Śląska, Wielkopolska, Świętokrzyska, Małopolska, Mazowiecka, Lubelska i Łódzka OIIB. Do najbardziej aktywnych stowarzyszeń naukowo-technicznych natomiast można zaliczyć: PZITB, PZITS i SEP oraz – w niektórych izbach – SITK RP. W okręgach: mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i wielkopolskim dużą aktywność wykazało SITWM. W okręgach: śląskim, wielkopolskim i łódzkim szkolenia organizowało SITPNiG. W ostatnim okresie w okręgach łódzkim i opolskim odnotowano zwiększenie aktywności Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa w tym zakresie.

Na uwagę zasługuje współpraca okręgowych izb w zakresie współorganizacji konkursów „Budowa roku” (np. Dolnośląska, Podkarpacka OIIB) lub organizacji przez stowarzyszenia kursów na uprawnienia budowlane (np. PZITB, PZITS).

W drugiej części spotkania obie komisje realizowały oddzielnie swój porządek obrad. Podsumowano m.in. szkolenia za I półrocze 2019 r. na podstawie otrzymanych sprawozdań z okręgowych izb. W czasie obrad omówiono też wnioski z XVIII Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB oraz okręgowych zjazdów sprawozdawczych, skierowane do KUDZ, oraz postęp w aktualizacji programu informatycznego „BUDINFO” w zakresie systemu dokumentowania szkoleń.

 

dr Andrzej Pichla

członek KUDZ PIIB

 

Przeczytaj też: O społeczną kulturę postrzegania ryzyka

Aktywizujmy młodych

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in