Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Światowy Dzień Wody

22.03.2019

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Tymczasem Światowe Forum Ekonomiczne ostrzega, że za kilkanaście lat dużym problemem może stać się niedobór czystej wody. Technologie i inteligentne systemy wodne mogą pomóc zażegnać kryzys.

 

Rosnący deficyt czystej wody skłania do intensywnych poszukiwań nowoczesnych rozwiązań

 

Woda pokrywa ponad 70% powierzchni Ziemi, ale tylko 0,6% jest zdatna do picia i może być wykorzystywana w gospodarstwach domowych albo do produkcji żywności. Co więcej, światowe zasoby wody są rozmieszczone nierównomiernie: miejscami jest jej za dużo, miejscami – niewystarczająco. Jest też coraz więcej rejonów, gdzie woda jest poważnie zanieczyszczona. Obecnie z powodu braku dostępu do czystej wody cierpi już ponad miliard ludzi na całym świecie. Według naukowców do 2030 r. problem może dotyczyć już 40% populacji, o ile nie zmieni się podejście do gospodarowania tym zasobem na bardziej racjonalne.

 

Oczyszczanie wody

Obecnie dzięki bezpiecznym technologiom możemy wodę z oczyszczalni ścieków zamieniać w wodę pitną. Ludność z miejsc zlokalizowanych wzdłuż rzek pije wodę pochodzącą ze ścieków, nie zdając sobie z tego sprawy. Na przykład woda z rzeki Ren w Niemczech jest wykorzystywana 14-krotnie, zanim dopłynie do ujścia. Woda z Tamizy – 12-krotnie, Missisipi – nawet 28 razy. Oczyszczanie ścieków to jedna z głównych metod uzdatniania wody, ale globalnie ta technologia dotyczy tylko ok. 20% wszystkich ścieków.

 

Racjonalne gospodarowanie

Przede wszystkim więc trzeba nauczyć się gospodarować wodą w bardziej rozważny sposób. Codziennie każdy zużywa ok. 200 l wody myjąc się, pijąc ją i korzystając z toalety. Ilość wody potrzebna, żeby dostarczyć ludziom jedzenie, jest 10-krotnie większa niż tej zużywanej w domach. To samo dotyczy produkcji energii. 90% generatorów energii na świecie wykorzystuje wodę podczas chłodzenia.

 

Polecamy także: Przygotowanie ciepłej wody w obiektach wielkokubaturowych

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube