Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wpływ sektora budowlanego na gospodarkę

20.02.2019

Warto spojrzeć na wypowiedź prezesa PIIB w kontekście tego, o czym przypominali przedstawiciele banku Santander.

– Nie bez znaczenia dla gospodarki jest fakt, że jesteśmy obecnie na szczycie wydatków ze środków Unii Europejskiej – powiedział dyrektor Mikołajczyk.

– Rzeczywiście lata 2018–2019 to szczyt wydatkowania pieniędzy z unii – tak wynika z 7-letniego programu przyznawania pieniędzy. Już wiadomo, że w następnym rozdaniu możemy w Polsce spodziewać się 20-procentowego spadku środków pomocowych – skwitował dyrektor Bielski z Santander Bank Polska. – Warto już dziś myśleć o tym, co dalej?

Analizę sytuacji obecnej i w przyszłości w budownictwie podjął również inny członek debaty.

 

 

– To, że rzeczywiście mamy teraz pik w omawianym sektorze, potwierdza między innymi wskaźnik produkcji w budownictwie, który osiągnął obecnie ten sam poziom szczytu, który był notowany w poprzednim boomie w latach 2011–2012. Po szczycie w 2012 roku sekcja budowlano-montażowa w Polsce zanurkowała w dół o ponad 1/3 – analizował sytuację Piotr Bielski, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Santander Bank Polska. – Patrząc perspektywicznie, trudno spodziewać się dalszego, tak dynamicznego wzrostu, biorąc pod uwagę pojawiające się ograniczenia, jak m.in. podażowe czy brak rąk do pracy.

Problemom kadrowym w budownictwie poświęcono podczas debaty sporo uwagi.

Brakuje rąk do pracy w budownictwie, ale czy mamy na to pomysł? – zapytał Zbigniew Janowski, przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”. – Pewnym rozwiązaniem było przyjmowanie do pracy Ukraińców, ale powoli zaczynają wyjeżdżać na Zachód. Dziś na budowach coraz więcej mamy pracowników z Azji, Bangladeszu, z czym też są związane problemy językowe, ale i kulturowe. Zatrudnianie obcokrajowców jest pewnym rozwiązaniem, ale czy jako państwo polskie przygotowujemy program, który zachęci polską młodzież do pójścia do szkoły budowlanej? Co zrobić, by pozyskać młodzież, która, posiadając te same kwalifikacje, na Zachodzie zarobi 4–5 razy więcej?

Przedstawiciel związku zawodowego wspomniał, że wspólnie z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa przygotowują ramy kwalifikacji, co jest realizowane m.in. poprzez powołanie Sektorowej Rady ds. Kompetencji w Budownictwie.

 

POLECAMY: Dzień Inżyniera 2019

 

Aneta Grinberg-Iwańska
Zdjęcia: Mirosław Praszkowski

 

 

Czytaj też: Debata o strategii rozwoju budownictwa w Polsce

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube