Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Konferencja naukowo techniczna Bezpieczne Ciepło 2013

04.11.2013

3-5 października w hotelu „Arkas” w Prószkowie na Opolszczyźnie odbyła się pierwsza konferencja naukowo- techniczna pod nazwą Bezpieczne Ciepło 2013.

Spotkanie to zgromadziło wielu specjalistów związanych naukowo z szeroko pojętym tematem bezpieczeństwa przeciwpożarowego, konstrukcji budowlanych, jak również przedstawicieli przemysłu z branży kominiarskiej, energetycznej i wentylacyjnej. Łączna ilość uczestników zamknęła się w liczbie około 130 osób.

Konferencja została zorganizowana przez Wojewódzki Cech Kominiarzy w Opolu wraz z Korporacją Kominiarzy Polskich, a honorowym patronatem została objęta przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Organizacje, które również aktywnie są związane z tematyką konferencji, chętnie podjęły współpracę i zgodziły się na patronat, co potwierdza zasadność spotkania (European Chimney Asociacion; Stowarzyszenie Kominy Polskie). Sympozjum uzyskało poparcie merytorycznej strony konferencji przez czasopisma branżowe „Inżynier Budownictwa” i „Magazyn Instalatora” oraz patronat kwartalnika „Kominiarz Polski”. Zaangażowanie i uczestnictwo przedstawicieli wielu firm zajmujących się produkcją kominów, energetyką i wentylacją, uzasadnia celowość przedsięwzięcia.

 

 

Referat otwierający konferencję został wygłoszony przez organizatora, mistrza kominiarskiego, Krzysztofa Drożdżola. Autor przedstawił szeroki zakres tematów, jakie były poruszane w późniejszych wystąpieniach innych prelegentów. Były to m.in.: bezpieczeństwo kominów jako konstrukcji budowlanych, które odprowadzają spaliny z urządzeń grzewczych; bezpieczeństwo przeciwpożarowe budynków; zagadnienia wentylacji obiektów budowlanych w aspekcie jakości środowiska wewnętrznego; ogrzewanie i wymiana powietrza w obiektach budowlanych i ich wpływ na ochronę środowiska; nowe technologie w systemach grzewczo-wentylacyjnych oraz szeroko pojęte problemy eksploatacji przewodów kominowych i wentylacyjnych, jak i tematy z dziedzin pokrewnych. Podczas pierwszego referatu wygłoszonego przez organizatora została przedstawiona teza: „technika kominowa i wentylacyjna, zagadnienia odprowadzania spalin i eksploatacji systemów kominowych, mała energetyka w ujęciu globalnym, zagadnienia ochrony środowiska to nie problemy niszowe, leczważne zagadnienia interdyscyplinarne w budownictwie i ochronie środowiska”, którą dowiódł autor referatu na przykładzie realizowanej pracy naukowo-badawczej wielowarstwowego przewodu kominowego i każdy z kolejnych prelegentów. Reasumując: wystąpiło 26 osób, które łącznie wygłosiły 23 referaty.

Biorąc pod uwagę fakt sporego zainteresowania wśród wszystkich uczestników konferencji, organizatorzy planują zebrać teksty prezentowanych wykładów, co pozwoli nie tylko na dodatkowe wdrażanie w życie i umocni świadomość ludzką, ale przede wszystkim pozwoli lepiej zrozumieć całą istotę poruszanych tematów. Problemy społeczne, jakie były poruszane podczas spotkania spowodowały, że organizatorzy już teraz planują kolejną edycję konferencji w nadchodzącym roku, Bezpieczne Ciepło 2014.

 

Krzysztof Drożdżol

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube