Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Odpowiedzialność społeczna zawodów zaufania publicznego

11.04.2019

– W naszych zawodach, podobnie jak w większości innych profesji, pojawia się pojęcie ryzyka, które staramy się ograniczać. Społeczeństwo także poprzez wyrządzone szkody może nas różnie oceniać. Dlatego tak ważna jest społeczna kultura postrzegania ryzyka i jest to bardzo istotne zagadnienie, którym powinnyśmy się wspólnie zainteresować, zająć i uwzględnić w przyszłości naszej samorządności – tłumaczył Z. Kledyński.

Prezes PIIB podkreśli także, że z jednej strony rolą samorządów zawodowych jest budowanie profesjonalizmu swoich członków i ich obrona, gdy są niesłusznie atakowani za domniemane błędy. Z drugiej strony natomiast trzeba dbać o to, aby eliminować osoby niekompetentne i nieetyczne.

– Chcielibyśmy poprzez takie działania powiększać niezbędne zaufanie, a więc i pewność odbiorców naszych usług, ale musimy także pamiętać – właśnie jako profesjonaliści – o ograniczeniach naszych możliwości i tą świadomością dzielić się odpowiedzialnie z innymi. To także element budowania zaufania oraz bezpieczeństwa uprawiania zawodu – wyjaśniał Z. Kledyński.

Zaproszeni eksperci dyskutowali także o etosie zawodu, pozyskiwaniu dla idei samorządności młodych członków samorządów oraz podejmowaniu działań na rzecz poszerzania świadomości społecznej w zakresie zawodów zaufania publicznego.

W debacie udział wzięli m.in. Mariola Łodzińska – wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Warszawie, Anna Janik – przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Jacek Kozakiewicz – wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, Andrzej Rataj – Poznańska Izba Notarialna, Jarosław Szymański – prezes Rady Izby Notarialnej w Łodzi, Paweł Czekalski – prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, Paweł Stelmach – prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi, Mieczysław Szatanek – wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Justyna Zając-Wysocka – wiceprzewodnicząca Zarządu Małopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy Mazowieckiego Forum Samorządów Zawodów Zaufania Społecznego, któremu w tym roku przewodniczy Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Radomiu. Obrady prowadziły: Małgorzata Sokulska – przewodnicząca i Barbara Tusińska – sekretarz Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.

 

Urszula Kieller-Zawisza

 

Czytaj też: Gdzie jest inżyniering?

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube