W Sejmie o budownictwie mieszkaniowym

26.05.2011

20 maja w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się posiedzenie Kongresu Budownictwa poświęcone aktualnej sytuacji w polskim budownictwie mieszkaniowym. Podczas obrad zaprezentowano referaty dotyczące współczesnego rynku mieszkaniowego i prognozy z nim związane. Omówiono także realizację programów mieszkaniowych w Polsce i odpowiedzialność instytucjonalną za politykę mieszkaniową.

Dzisiejsze posiedzenie poświęcamy sprawom kluczowym dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego i dla ochrony przestrzeni publicznej. Znowu liczymy, że podjęta zostanie merytoryczna, a nie polityczna dyskusja w tych sprawach. Że tematy polskiej bezdomności i zapobiegania grabieży przestrzeni publicznej znajdą się w poważnych programach wyborczych – powiedział Roman Nowicki, przewodniczący Kongresu Budownictwa rozpoczynając obrady.

 

 

W obradach wzięło udział ok. 190 osób, w tym kilkudziesięciu przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych i TBS z całego kraju, kierownictwo i członkowie największych pozarządowych organizacji związanych z budownictwem oraz eksperci. Wśród zaproszonych gości byli posłowie: Ryszard Kalisz, Janusz Piechociński i Wiesław Szczepański, Minister w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego i przewodniczący Związku Zawodowego Budowlani   Zbigniewa Janowski. Polską Izbę Inżynierów Budownictwa reprezentował Zbigniew Grabowski, Honorowy Prezes PIIB.

Polska jest na ostatnim miejscu w Europie w większości wskaźników dotyczących mieszkalnictwa i niestety dystans ten się zwiększa. Programy mieszkaniowe w okresie ostatnich 20 lat zostały wykonane średnio w ok. 20%. W okresie transformacji ustrojowej było aż siedem fundamentalnych reorganizacji instytucji centralnych budownictwa, co pogłębiło bałagan organizacyjny i spowodowało utratę najlepszych kadr. Do dzisiaj mamy najgorsze ustawodawstwo regulujące procesy inwestycyjne, a prawie każda nowa inicjatywa legislacyjna jest przygotowywana z pogwałceniem praw konstytucyjnych (nowelizacja Prawa budowlanego, ustawy spółdzielcze). Pogłębia się w sposób zastraszający chaos w zabudowie przestrzennej kraju – podkreślał w swoich wypowiedziach R. Nowicki

O obecnej sytuacji i szansach dla polskiej spółdzielczości mieszkaniowej w czasie posiedzenia mówił Zbigniew Janowski, prezes Polskiego Towarzystwa Mieszkaniowego. Prezes PTM zaakcentował, że ostatnie lata w historii spółdzielczości mieszkaniowej to czas niszczenia jej podstaw i ataku na zasady działalności spółdzielczej. Podkreślał, że nikt nie twierdzi, że spółdzielczość mieszkaniowa nie wymaga zmian. To wszystko prawda, ale spółdzielczość to jednocześnie piękna ponad 100 letnia tradycja. To wielkie sukcesy w budownictwie mieszkaniowym i w odbudowie kraju po zniszczeniach wojennych.   A więc reformujmy, a nie niszczmy bezmyślnie – mówił Z. Janowski.

 

 

Minister Olgierd Dziekoński zauważył w swoim wystąpieniu, że publiczne debaty dotyczącesytuacji w polskim budownictwie mieszkaniowym są potrzebne. Mają one jednak  sens, kiedy są przeprowadzane po wyborach parlamentarnych. Grzegorz Buczek, wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich odniósł się do problemu przestrzeni publicznej powiązanej z  jakością życia i zamieszkiwania.

Przewodniczący Kongresu Budownictwa Roman Nowicki podkreślił w czasie obrad, że będzie zabiegał w Sejmie o zwołanie przez komisję etyki debaty poświęconej jakości stanowionego prawa. Według R. Nowickiego Sejm zamienił się w „maszynkę do głosowania”. Zdarza się, że nie są dopuszczane do głosu organizacje pozarządowe i eksperci mający inne zdanie niż koalicja rządowa.

W czasie obrad Kongresu Budownictwa wręczono dyplomy z podziękowaniem za długoletnią współpracę i pracę społeczną na rzecz rozwoju polskiego budownictwa. Otrzymali je: prof. Z. Grabowski, Honorowy Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa i redaktor Marek Wielgo z „Gazety Wyborczej”.

 

Źródło: PIIB

Fot. Jan Balana

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in