Z nadzieją na dobrą koniunkturę i korzystne zmiany prawa – Budma 2014

20.03.2014

Tegoroczna Budma w nowym, wiosennym terminie (11–14 marca) – zdaniem otwierającego targi Andrzeja Byrta, prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich – miała dać świadectwo „odnowy na rynku budowlanym”.

Otwarcie targów uświetnili swoją obecnością liczni przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, organizacji i stowarzyszeń branżowych. Janusz Żbik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, odczytał list minister Elżbiety Bieńkowskiej, w którym wiele miejsca poświęcono znaczeniu nowoczesnego budownictwa dla zrównoważonego rozwoju. Uroczystość otwarcia zakończyła ceremonia wręczenia Złotych Medali MTP. Uhonorowane zostały produkty zgłoszone do konkursu o Złoty Medal na targach Budma oraz towarzyszących im targach CBS, Glass i Komonki.

 

 

Dla członków PIIB szczególne znaczenia mają, wpisane już na trwałe w kalendarz ważnych targowych wydarzeń, Dni Inżyniera Budownictwa, których współorganizatorem jest Wielkopolska OIIB.

W tym roku pierwszy z dni zdominowały sprawy zmian legislacyjnych. Blisko 200 osób wzięło udział w spotkaniu, na które przybyli m.in.: Robert Dziwiński, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Janusz Żbik, Andrzej Roch Dobrucki, prezes Krajowej Rady PIIB, Ryszard Trykosko, przewodniczący PZITB, Jerzy Stroński, przewodniczący Wielkopolskiej OIIB, poseł Adam Szejnfeld oraz posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury: Stanisław Żmijan (jej przewodniczący), Józef Racki (wiceprzewodniczący), Andrzej Adamczyk (wiceprzewodniczący) i Jerzy Polaczek.

Robert Dziwiński, będący członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, przedstawił informacje o pracach komisji. Wskazał na fakt, że twórcy projektu nowego kodeksu budowlanego zdecydowali o zaniechaniu ingerencji państwa tam, gdzie nie jest to konieczne. Kodeks jest wyjątkowym i trudnym przedsięwzięciem legislacyjnym, łączy przepisy Prawa budowlanego i ustawy Prawo zamówień publicznych. Zwiększeniu odpowiedzialności uczestników procesu budowlanego ma sprzyjać funkcja powoływanego na większych budowach inspektora nadzoru technicznego, sprawdzającego, czy obiekt jest wykonywany zgodnie ze sztuką budowlaną. Kwestie zagospodarowania przestrzennego okazały się dla komisji najtrudniejsze i być może kodeks, co podkreślał GINB, trzeba będzie podzielić na dwie części. Pierwsza – dotyczącą Prawa budowlanego – mogłaby być uchwalona jeszcze w tej kadencji sejmu. Gdy kodeks zostanie uchwalony, nowe regulacje będą wchodzić w życie stopniowo, potrzebne będą rozporządzenia do nowej ustawy.

Minister Żbik (także członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego) dodał, że potężnych zmian legislacyjnych nie da się zrobić szybkoi dlatego konieczna jest kolejna nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy Prawo zamówień publicznych.

 

 

Następnie poseł Adam Szejnfeld przedstawił obecne prace sejmowe związane z ustawą Prawo zamówień publicznych, mające m.in. na celu ochronę interesów podwykonawców w zakresie terminowych wypłat oraz dążenie do ograniczenia kryterium najniższej ceny jako jedynego kryterium w przetargach.

Projekty zmian obowiązującego Prawa budowlanego zmierzające do uproszczenia procesu budowlanego omówił Tomasz Żuchowski z MIiR.

Z kolei Elżbieta Kuropatwa-Janiszewska, członek Krajowej Rady PIIB, zapoznała zebranych z zagadnieniami wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych, po wejściu w życie w ubiegłym roku związanych z tym przepisów Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

W drugim Dniu Inżyniera Budownictwa skupiono się na problemach budownictwa na terenach zalewowych (przedstawił je Jerzy Witczak, Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego), ciekawych rozwiązaniach konstrukcyjnych Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (referat projektanta,dr. Piotra Pachowskiego) oraz budzących wiele kontrowersji sprawach modernizowanych i nowych budynków dworcowych (Bogdan Bresch i Roman Biniszkiewicz z SITKom).

 

 

Odwiedzający targi budowlańcy mogli wysłuchać jeszcze wielu ciekawych prelekcji, np. na temat hydroizolacji, konstrukcji stalowych albo analizy rynku materiałów budowlanych podczas „Forum Edukacja”, czy wartości inwestycji w przestrzeni publicznej na „Forum Inspiracje” albo termomodernizacji i przyszłości domów pasywnych na „Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego”.

Ponieważ wizytówką targów są stoiska wystawców, warto zauważyć, że w tym roku była ich rekordowa liczba – prawie 1000 firm z 30 państw prezentowało wyroby i technologie na Budmie oraz towarzyszących jej trzech targach.

 

Krystyna Wiśniewska

 

Złote Medale – Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2014

 

Drzwi aluminiowe zewnętrzne typu THERMO CARBON, HÖRMANN KG Eckelhausen, Niemcy

Bramy stalowe do garaży zbiorczych ET 500, HÖRMANN Legnica sp. z o.o., Gromadka

Venecja – blachodachówka modułowa, BUDMAT Bogdan Więcek, Płock

Brama garażowa uchylna CONNECT, WIŚNIOWSKI sp. z o.o. S.K.A., Wielogłowy

Drzwi antywłamaniowo-przeciwpożarowe i dymoszczelne o zwiększonej izolacyjności akustycznej DELTA MAGNUM 68K, DELTA Zbigniew Różycki, Katowice

Drzwi wejściowe do mieszkań Gerda S Premium, GERDA sp. z o.o., Komorów

NIAGARA metalowe systemy rynnowe, SYSTEM PRUSZYŃSKI sp. z o.o., Drzewica

Okno do dachów płaskich typu F, FAKRO sp. z o.o., Nowy Sącz

Ościeżnica DISCRET, Entra sp. z o.o., Pruszcz Gdański

Płyta izolacyjna ThermaBitum FR, Włozamot Panel sp. z o.o.

Pustak ceramiczny TERMOton P+W  44, Zakład Ceramiki  Budowlanej OWCZARY R.E.R. Stępień Spółka  Jawna, Owczary

Pustaki wypełniane wełną mineralną Porotherm T Profi/Dryfie, Wienerberger cihlářský  průmysl, a.s., Republika Czeska

Putzmeister Mixokret M740 NEW Generation, Putzmeister Mörtelmaschinen GmbH, Niemcy

System zielony ekstensywny dach icopal, ICOPAL S.A., Zduńska Wola

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in