Zjazd Dziekanów Kierunku Budownictwo 2015

01.09.2015

8-10 czerwca br. na Wydziale Budownictwa Politechniki Opolskiej odbył się ogólnopolski zjazd dziekanów uczelni akademickich kształcących na kierunku budownictwo

W zjeździe udział wzięło 80 uczestników z 21 uczelni polskich, głównie dziekani i prodziekani wydziałów kształcących przyszłych inżynierów budownictwa. Wśród znamienitych gości był prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczel­ni Technicznych, rektor Politechniki Wrocławskiej. Ponadto w zjeździe uczestniczyli rektorzy: prof. Tomasz Łodygowski – Politechniki Poznańskiej, gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk – WAT w Warszawie, prof. Petro Yasniy – Tarnopolskiego Narodowego Uniwer­sytetu Technicznego, prof. Zbigniew Kledyński – prorektor Politechniki Warszawskiej. Komitet Inżynierii Lą­dowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk reprezentował jego przewodniczący prof. Wojciech Radomski. W wydarze­niu udział wzięli także prof. Barbara Rymsza, członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Andrzej Roch Dobrucki, prezes Polskiej Izby Inżynie­rów Budownictwa, Ryszard Trykosko, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Związku Inżynierów i Techni­ków Budownictwa, oraz przedstawi­ciele przemysłu.
Tematyką wiodącą zjazdu była „Współczesna nauka we współ­pracy z przemysłem”. Wpro­wadzeniem do szeroko pojętej dyskusji w tym obszarze były przedstawione referaty: prof. Tadeusza Łodygowskiego o szan­sach i trudnościach takiej współ­pracy, Ingrid Szrajer, eksperta Mi­nistra Infrastruktury i Rozwoju, o szansach finansowania w latach 2014-2020 wspólnych projek­tów unijnych realizowanych przez przedsiębiorstwa przy wspar­ciu naukowym uczelni. Przykłady zrealizowanych prac i wyzwań dla nauki przedstawili Ryszard Trykosko oraz prof. Zbigniew Zembaty, prodziekan ds. nauki Wydziału Budownictwa Politech­niki Opolskiej, który wygłosił refe­rat dotyczący sejsmiczności in­dukowanej w Polsce i na świecie. Prof. dr hab. Stefania Grzesz­czyk, dziekan Wydziału Budow­nictwa Politechniki Opolskiej, zaprezentowała działalność na­ukową, dydaktyczną i współpracę wydziału z przemysłem. Podkre­śliła rolę działających na wydziale laboratoriów badawczych, które uczestnicy zjazdu mieli okazję zwiedzić.

 

Uczestnicy Zjazdu Dziekanów Kierunku Budownictwo 2015 (fot. Sławoj Dubiel)

 

Prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, przedsta­wił najnowsze osiągnięcia i pro­blemy związane z komercjaliza­cją wyników badań naukowych Politechniki Opolskiej. Omówił współpracę z przedsiębiorstwa­mi i instytucjami z otoczenia biz­nesu oraz podał kilka przykładów udziału politechniki w pozyskiwa­niu partnerów z przemysłu. Andrzej R. Dobrucki omówił pro­blematykę współpracy wyższych uczelni z PIIB w aspekcie ustawy deregulacyjnej oraz rolę uczelni w znowelizowanej procedurze uzyskiwania samodzielnych funkcji technicznych w budow­nictwie. Podał niektóre wyma­gania konieczne do spełnienia przez uczelnie w celu zwolnienia ich absolwentów z egzaminu na uprawnienia budowlane. Opolszczyzna, dzięki lokalizacji surowców naturalnych do produkcji cementu i wapna oraz poprzez zlokalizowane tutaj ce­mentownie, identyfikowana jest jako „polskie zagłębie cementowe”. Uczestnicy zjazdu odwie­dzili Cementownię Górażdże, gdzie wzięli udział w wykładzie dotyczącym historii i rozwoju firmy Górażdże Heidelberg Cement Group, a także zwiedzili wybra­ne obiekty na jej terenie. Przed­stawiciele gospodarzy omówili współpracę koncernu z nauką i udział studentów wydziałów budownictwa w realizowanym przez firmę projekcie edukacyj­nym „Uniwersytet Betonu Grupy Górażdże (UBGG)”. Bezpieczeństwo energetyczne kraju, budowa nowych obiektów o znaczeniu strategicznym oraz konieczność wdrażania nowych rozwiązań to szczególne wyzwa­nia dla nauki. Obecnie w Opolu re­alizowana jest największa polska inwestycja ostatniego 25-lecia, o wartości 12 mld zł, związana z rozbudową Elektrowni Opole. Jacek Kulawik i Andrzej Podlaski, przedstawiciele firmy ALSTOM Power, głównego projektanta budowy 5 i 6 bloku Elektrowni Opole, omówili wykorzystanie współczesnej nauki w realizacji trudnych wyzwań technicznych związanych z budową obiektów wielkogabarytowych. Natomiast wizyta uczestników zjazdu na pla­cu budowy umożliwiła zapoznanie się z tą znaczącą inwestycją.

Na spotkaniu w Elektrowni Opo­le Zbigniew Weigner, dyrektor budowy konsorcjum w Polimex Projekt Opole Sp. z o.o., i Witold Mencel, przedstawiciel dyrekcji budowy generalnego wykonaw­cy, firmy Polimex Projekt Opole Sp. z o.o., przybliżyli szczegóły dotyczące rozbudowy tej elektrow­ni i umożliwili zwiedzanie placu budowy.

Ważna tematyka bezpośred­nio dotycząca wyższych uczelni została zaprezentowana w re­feratach nawiązujących tema­tycznie do zmian w procedurze awansów naukowych, w sposobie finansowania nauki oraz w oce­nie jednostek naukowych. Prof. Wojciech Radomski przedstawił działania KILiW PAN w sprawie zmian w trybie habilitacji i finan­sowania nauki. Bardzo ważnym zagadnieniem wpływającym na fi­nansowanie nauki jest ocena pa­rametryczna oraz kategoryzacja jednostek. Zagadnienia te omówiła prof. Barbara Rymsza.

Misją wyższych uczelni dla go­spodarki narodowej jest dobre przygotowanie przyszłych inżynierów budownictwa do udziału w procesach inwestycyjnych. Na poprzednim zjeździe dziekanów wydziałów budownictwa w Bydgoszczy w 2014 r. podjęto inicjatywę ankietowania absol­wentów wydziałów budownictwa. Wstępna informacja o wnioskach z tej ankietyzacji została przed­stawiona podczas zjazdu w Opolu przez prof. Stefanię Grzeszczyk i dr. inż. Józefa Gigla – dziekana i prodziekana ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa Politechniki Opolskiej.

Zjazd dziekanów uświetnił swoim występem światowej sławy tenor Juliusz Ursyn Niemcewicz.

 

dr inż. Wiesław Baran

prodziekan ds. współpracy i rozwoju

Wydział Budownictwa Politechniki Opolskiej

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in