Jak kupować drony i usługi w zamówieniach publicznych – podręcznik

20.04.2020

„Jak kupować drony i usługi w zamówieniach publicznych” to podręcznik przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, dostępny bezpłatnie online.

 

 

Podręcznik „Jak kupować drony i usługi w zamówieniach publicznych. Podręcznik o bezzałogowych statkach powietrznych (dronach) w jednostkach samorządu terytorialnego” opracowany przez zespół pod redakcją Karola Juszczyka i Sławomira Kosielińskiego powstał w związku z rosnącą dynamiką stosowania bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w samorządach terytorialnych w wielu państwach oraz wynikającymi z ich wykorzystania korzyściami ekonomicznymi, społecznymi oraz środowiskowymi, w szczególności zaś poprawą jakości usług publicznych. Ministerstwo Rozwoju opracowało go w celu promocji zastosowania technologii BSP, a także wsparcia w procesie zakupowym w oparciu o nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych.

Decyzja o używaniu innowacyjnych narzędzi do świadczenia konwencjonalnych usług, zwłaszcza gdy podlegamy reżimowi stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, często może być wyzwaniem dla sektora publicznego. Niemniej początkowy wysiłek włożony we wdrożenie nowych technologii w krótkim czasie może przynieść wymierne korzyści ekonomiczne, a także satysfakcję z wprowadzania pionierskich rozwiązań.

Bezzałogowe statki powietrzne (BSP), potocznie nazywane dronami, coraz częściej wspierają działania administracji publicznej, w tym Jednostek Samorządu Terytorialnego. Chodzi głównie o wykrywanie źródeł niskiej emisji i zarządzanie kryzysowe. Jednak z upublicznionych postępowań o zamówienia publiczne w 2019 r. widać, że drony zaczynają także monitorować inwestycje infrastrukturalne, pomagać w inwentaryzacji mienia samorządowego oraz w tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego. – czytamy we wstępnie do podręcznika.

W podręczniku „Jak kupować drony i usługi w zamówieniach publicznych” można znaleźć takie zagadnienia, jak:

  • zasady użytkowania dronów w przestrzeni publicznej zarówno w zakresie aktualnych przepisów, jak i tych, które mają wejść w życie, opierając zasady dotyczące używania dronów na kategorie w zależności od analizy ryzyka;
  • najistotniejsze problemy związane z procesem zamówień usług lub dostaw technologii BSP (w tym ważny aspekt zakazu formułowania opisu zamówienia w sposób, który mógłby ograniczać konkurencję, poprzez np. wskazanie konkretnych rozwiązań, znaków towarowych);
  • tryby wyboru zgodnie z nowym Prawem zamówień publicznych;
  • szeroki zakres obszarów wykorzystujących usługi bezzałogowych statków powietrznych w jednostkach samorządu terytorialnego.

 

Podręcznik „Jak kupować drony i usługi w zamówieniach publicznych”

 

Źródło: MR

 

Czytaj także: Zastosowanie dronów do inspekcji sieci ciepłowniczych

Zastosowanie termowizji z wykorzystaniem dronów w budownictwie

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in