Nowelizacja ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne

18.02.2020

Mniej biurokracji przy pracach geodezyjnych i kartograficznych, bezpłatny dostęp do danych przestrzennych, usprawnienie aktualizacji danych w ewidencji gruntów i budynków. Sejm znowelizował przepisy geodezyjne i kartograficzne.

Mniej procedur geodezyjnych to szybsza realizacja inwestycji                                                                                                                                       

Dzięki nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego zmniejszy się liczba procedur dla geodetów, co ułatwi im pracę i jednocześnie usprawni proces inwestycyjny. Ograniczona zostanie biurokracja w procesie prowadzenia prac geodezyjnych i kartograficznych. Zostanie uproszczony sposób pobierania od geodetów opłat za dokumenty potrzebne im do pracy. Wprowadzona będzie również możliwość rozpoczęcia prac geodezyjnych w każdej chwili – trzeba będzie je zgłosić w ciągu 5 dni. Mniej formalności na linii geodeta – starostwo powiatowe, pozwoli geodetom szybciej uzyskać potrzebne dokumenty. Czas potrzebny na załatwienie formalności związanych z pracami geodezyjnymi ma skrócić się średnio z 60 do 18 dni.
 

Zobacz też: GINB o geodezyjnej dokumentacji powykonawczej

 

Fot. stock.adobe / christian42

 

Według nowego Prawa geodezyjnego dostęp do danych geodezyjnych będzie bezpłatny

Przed nowelizacją przepisów część danych przestrzennych była udostępniana wyłącznie na wniosek i za opłatą np. dane topograficzne, zdjęcia lotnicze, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu, podstawowe dane o działkach i budynkach. Według nowych przepisów, będzie można pobrać je bezpłatnie ze strony GEOPORTAL.GOV.PL. Takie dane mogą być potrzebne przedsiębiorcom na przykład do tworzenia aplikacji na smartfony, wykorzystujących informacje o przestrzeni albo do budowy przyłącza gazowego.

Szybsza aktualizacja danych w ewidencji gruntów i budynków                      

Informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków będą aktualizowane na podstawie materiałów, które znajdują się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym – z urzędu (czyli bez konieczności składania wniosku). Dzięki temu dane ewidencyjne będą szybciej aktualizowane. Ewidencja gruntów i budynków zostanie odchudzona przez usunięcie z niej informacji, które znajdują się w innych rejestrach państwowych.

 

Polecamy: Projekt budowlany w świetle planowanej nowelizacji Prawa budowlanego

Uprawnienia zawodowe – zmiana procedury

W nowym Prawie geodezyjnym zmodyfikowana zostanie procedura uzyskiwania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii. Osoba zdobywająca praktykę zawodową, w uzasadnionych przypadkach (np. śmierć osoby, pod której kierunkiem wykonywane były prace), będzie mogła potwierdzić odbycie praktyki poprzez złożenie oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej).

 

Polecamy: Kontrola budowy według Prawa budowlanego

Łatwiejszy dostęp do cyfrowych danych planistycznych

Zmiany mają umożliwić dostęp do danych planistycznych przez internet. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego, wraz z określeniem ich minimalnego zakresu. Wymaganie to będzie dotyczyć również aktów już obowiązujących. To pierwszy krok w kierunku upowszechnienia zbiorów danych przestrzennych dotyczących dokumentów planistycznych. Rozwiązania te przyczynią się do powstania jednolitych w skali kraju zbiorów, które opisują zasięgi aktów planowania przestrzennego oraz powiązanych z nimi dokumentów.

 

Ministerstwo Rozwoju

 

Zobacz też: Zmiana pozwolenia na budowę

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in