Dom przy Okrzei – inwestycja na warszawskiej Pradze

05.08.2019

Projekt Dom przy Okrzei to budynek mieszkalny realizowany na bardzo małej działce, w sąsiedztwie ciasnej zabudowy. Z jakimi wyzwaniami musiał zmierzyć się wykonawca inwestycji?

 

Inwestycja realizowana jest przy ul. Stefana Okrzei 12 w Warszawie. Generalnym wykonawcą jest Totalbud SA. Projekt powstał w pracowni Pastewka i Strój Architekci. Inwestorem jest Marvipol Development SA. Obiekt powstaje w tzw. ostrych granicach na działce o pow. 1361 m2 i jest zaprojektowany na planie prostokąta o wymiarach 33 x 42 m. Dom przy Okrzei będzie miał 9 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne – garażowe.

 

Dom przy Okrzei (z ogrodem na dachu)

Dom przy Okrzei – ciekawostki z budowy

  • ciasna zabudowa

Budowa była bardzo trudna od strony logistycznej z powodu ciasnej zabudowy okolicznej. Wykonawca zdecydował, że nie będzie blokował jezdni, tym samym nie miał żadnego miejsca na składowanie materiałów. Miejsce to wypracował sobie stosując rzadko spotkaną metodę podstropową. W jej ramach – zanim powstała płyta fundamentowa i jej ściany boczne – wykonano fragment płyty poziomu zero, podparto ją słupami, następnie ten strop podkopano i w uzyskanej przestrzeni zorganizowano magazyn na materiały i maszyny. Wykonywanie zalążka płyty poziomu zero na wczesnym etapie wykopu fundamentowego należy do rzadkości i stosuje się to tylko w wyjątkowych przypadkach.

 

  • trudne warunki geologiczne

Wprawdzie grunt na budowie jest zgodny z badaniami, jednakże jest on bardzo trudny – występuje wiele przewarstwień gliniastych i liczne soczewki trzymające wodę.

 

  • problemy z odwodnieniem   

Igłofiltry okazały się niewystarczające do odwodnienia wykopu fundamentowego, dlatego też  sam fundament trudno zdefiniować jednoznacznie. Według wykonawcy można go nazwać hybrydowym. Tylko niewielka jego cześć jest zaczerpnięta z technologii białej wanny. Przede wszystkim jest to technologia wykopu w ścianach szczelinowych z membraną, a tylko wybrane elementy technologii białej wanny dodatkowo mają zapewniać szczelność. Nie przewiercano w wykopie zwierciadła napiętego. Ściany szczelinowe tworzą ekran dla wód, które przechodzą z zewnątrz, a płyta fundamentowa jest ułożona na membranie 0,8 mm renomowanego producenta tego typu rozwiązań.

 

Zobacz: Fundamenty Galerii Młociny w Warszawie. Case study

 

O projekcie Dom przy Okrzei

Dom przy Okrzei to 85 apartamentów. Kubatura obiektu osiągnie 30,4 tys. m3 przy powierzchni zabudowy 817,4 m2. Budynek ma wysokość 28,98 m i harmonijnie wpisuje się w okoliczną zabudowę. Kompozycja elewacji podkreśla narożny charakter działki, na co składają się dwie wertykalnie zaprojektowane ściany od strony ulic Okrzei i Krowiej połączone narożnymi balkonami, zwieńczone wspólnym dachem z obrysem w liniach pierzei.

 

 

Obecnie (sierpień 2019 r.) inwestycja jest na etapie ukończenia obudowy wykopu ścianami szczelinowymi i założenia rozpór. Dobiegają końca roboty zbrojeniowe płyty fundamentowej i rozpoczyna się jej betonowanie. Płyta poziomu zero ma być gotowa w listopadzie 2019 r. Stan surowy otwarty planowany jest na kwiecień 2020 roku, a zakończenie budowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie na listopad 2020 r.

 

Totalbud SA

 

Czytaj: Case Study – Fundamenty Centrum Praskiego Koneser

 

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in