Dworzec w Bolesławcu przebudowany

12.05.2022

Dworzec w Bolesławcu został otwarty po przebudowie. Został on unowocześniony oraz przywrócono jego historyczny wygląd.

 

Dworzec w Bolesławcu

 

Dworzec w Bolesławcu po modernizacji odzyskał swoje historyczne piękno. Renowacji poddano elewację modernistycznego budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. Zyskała ona bardziej neutralny kolor, który doskonale współgra z brązowa stolarką drzwiową z geometrycznymi podziałami inspirowanymi modernizmem oraz stolarką okienną w kolorze starej bieli. Na uwagę zasługują również kolumny jońskie z piaskowca znajdujące się przy drzwiach wejściowych do przestrzeni obsługi podróżnych.

Wymienione zostały: stolarka okienna i drzwiowa, poszycie dachowe, część stropów oraz wzmocniona konstrukcja dachu. Zrewitalizowano zabytkowe stropy w poczekalni oraz kolebkowy w pomieszczeniu dla rodziców z dziećmi. W wystroju poczekalni połączono elementy historyczne z nowoczesnością. Odnowiono zabytkowe wnętrze, poddając konserwacji akwamarynowe płytki znajdujące się na ścianach oraz kolumnach holu oraz ceramiczne detale wieńczące okładzinę i kapitele kolumn. Unowocześniono strefę obsługi podróżnych (kasy, poczekalnia, toalety), łączącą się z przestrzenią handlową. W poczekalni zainstalowano nowoczesny system dynamicznej informacji podróżnych (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów) oraz system informacji głosowej. Znaczną powierzchnię w budynku dworca zajmą również pomieszczenia biurowe przewidziane dla jednostki Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Dworzec w Bolesławcu został również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, np. dzięki likwidacji barier architektonicznych, wykonaniu ścieżek prowadzących i oznaczeń w alfabecie Braille`a, a także multisensorycznym mapom dla osób niewidomych i niedowidzących.

 

Dworzec w Bolesławcu

 

Na dworcu zainstalowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu, urządzenia przeciwpożarowe. Wymieniono także pozostałe instalacje oraz zamontowano system BMS (Building Management System) kontrolujący pracę urządzeń i instalacji. W budynku wykorzystano rozwiązania ekologiczne, m.in. energooszczędne oświetlenie LED czy ocieplenie przegród budowlanych.

Na zewnątrz dworca powstała wiata i parking rowerowy, a także zamontowano elementy małej architektury.

Dworzec w Bolesławcu został wybudowany w 1845 r. i jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Jej koszt to 19,6 mln zł. Została sfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków własnych PKP SA.

 

Dworzec w Bolesławcu

Wizualizacja dworca w Bolesławcu

 

Źródło: MI

 

Czytaj także:

Dworzec w Sochaczewie w przebudowie

Dworzec Dębe Wielkie otwarty

Dworzec w Kielcach – rusza przebudowa

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in