Obiekty inżynierskie krajów wyszehradzkiej czwórki

01.02.2017

Ukazał się trzeci tom wydawnictwa albumowego, prezentującego najważniejsze z technicznego i technologicznego punktu widzenia współczesne obiekty inżynierskie w krajach Grupy Wyszehradzkiej (V-4).

Kontynuując historyczne kontakty między Polską, Czechami i Węgrami (zjazd królów tych trzech krajów w 1335 r. na zamku w Wyszehradzie), z inicjatywy prezydenta Węgier Arpada Gonca, w 1991 r. powtórnie na zamku wyszehradzkim spotkali się prezydenci i premierzy Węgier, Polski i Czechosłowacji, inaugurując działalność Grupy Wyszehradzkiej. Po utworzeniu w 1992 r. Czech i Słowacji powstała ostatecznie tzw. Czwórka Wyszehradzka (V-4).

W 1994 r. rozpoczęła się także współpraca pomiędzy organizacjami budowlanymi grupy V-4. Od tego czasu odbywają się co roku kolejne spotkania tych organizacji, każdorazowo w innym kraju.

Jednym z przykładów współpracy pomiędzy organizacjami budowlanymi krajów grupy V-4 była seria książek „Zabytki techniki krajów wyszehradzkiej czwórki”. Po wydaniu w latach 2000-2010 czterech tomów tej książki wraz z atlasem wszystkich zabytków w nich zamieszczonych (2011 r.), na XVII spotkaniu organizacji budowlanych grupy wyszehradzkiej, które odbyło się w październiku 2010 r. w Zubercu na Słowacji, podjęto decyzję o powołaniu nowego wspólnego projektu wydawniczego. Tym razem edycja książki dotyczy współczesnych obiektów inżynierskich krajów Grupy Wyszehradzkiej, zrealizowanych po 1990 r. Przyjęto, że zasady opracowania poszczególnych obiektów będą podobne jak w wydanych poprzednio książkach – po 6 z każdego kraju. Każdy obiekt opisany jest w czterech językach krajów V-4 oraz dodatkowo w języku angielskim. Pierwszy tom książki z nowej serii ukazał się w 2012 r., a jego wydawcą były Czeska Izba Autoryzowanych Inżynierów i Techników Budownictwa (CKAIT) oraz Czeski Związek Inżynierów Budownictwa (CSSI). Drugi tom, którego wydawcą były Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz Polska Izba Inżynierów Budownictwa, został wydany w 2014 r. Oficjalna prezentacja trzeciego tomu, którego wydawcą była Słowacka Izba Inżynierów Budownictwa (SKSI) i Słowacki Związek Inżynierów Budownictwa (SZSI), odbyła się w czasie konferencji „Industrialni Stopy 2016″ w Pradze w listopadzie 2016 r.

 

 

Z Polski, do trzeciego tomu wydawnictwa, wybrano takie obiekty, które wyróżniają się szczególnie pod względem przyjętych rozwiązań architektoniczno-konstrukcyjnych nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami. Zaprezentowano następujące realizacje: Stadion Narodowy w Warszawie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie, budowę centralnego odcinka II linii metra w Warszawie oraz wiadukt nad torami PKP w Opolu.

Słowacy zaprezentowali: „nowy” stary most nad Dunajem w Bratysławie, budynek Narodowego Banku Słowacji, rekonstrukcję tunelu tramwajowego pod Bratysławskim Zamkiem, City Arena w Trnawie, połączenie transportowe Chopok północ-południe i nasuwany most w Szczyrbie.

Czesi opisali: Most Trojski w Pradze, rewitalizację zabytku kultury narodowej Hlubina, zespół pałacowy Lednice, kompleks tuneli Blanka w Pradze, remont wiaduktu kolejowego w Znojmie oraz wielkoobjętościowy skład paliw w Loukovie. Natomiast Węgrzy przedstawili: Most Franciszka Deaka w Budapeszcie, Centrum turystyki Baja, obiekty przemysłowe kopalni piasku kwarcowego w Soskut, budowę przeplatającej się komunikacji tramwajowej w Budzie, budynek zakładu RATI w Komlo i Centrum Kodalya w Pecs.

Wydawnictwo jest dostępne w biurach Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Zarządu Głównego Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Warszawie.

 

dr inż. Zygmunt Rawicki

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in