Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Obwodnica Częstochowy do końca 2019 roku. Jest wykonawca

01.08.2019

Zwiększono wartość kosztorysową budowy autostrady A1 od Pyrzowic do końca obwodnicy Częstochowy. Dzięki temu możliwe będzie dokończenie tej części autostrady.

Kosztorys zwiększono o niespełna 400 mln zł. Zgodę na zmianę wydał Ministra Infrastruktury. Dzięki temu możliwe będzie kontynuowanie prac przez GDDKiA na odcinku „F” Rząsawa - Blachownia. Główny ciąg tej części autostrady inwestor planuje udostępnić kierowcom do końca 2019 r., z uwagi na jego newralgiczne położenie (między odcinkami A1, których budowa zostanie zakończona w 2019 r.)

Odcinek F autostrady A1 oraz obwodnica Częstochowy z problemami

GDDKiA, po wielokrotnych wezwaniach wykonawcy tego odcinka do powrotu na budowę i prowadzenia robót zgodnie z kontraktem, była zmuszona do odstąpienia w ostatnich dniach kwietnia 2019 r. od umowy z konsorcjum realizującym A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia. Konsorcjum firm, z Salini Polska jako liderem, pomimo wielokrotnych wezwań w trybie kontraktowym, nie realizowało prac objętych kontraktem. Wykonawca prowadził inwestycję niezgodnie z zawartą umową, nie wypełniał zapisów dotyczących realizacji kontraktu oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

 

Zobacz: Autostrada A1 Stryków - Tuszyn

 

Fot. GDDKiA. Autostrada A1 odcinek F

 

Z uwagi na kluczowe położenie tego odcinka A1 i jego strategiczną rolę w układzie komunikacyjnym całej południowej Polski, Minister Infrastruktury zaakceptował wzrost wartości zadania, kierując się przede wszystkim względami społecznym i gospodarczymi. Analizy ekonomiczne wykazały, że roczne straty społeczne, wynikające z opóźnienia budowy A1, są szacowane na ok. 225 mln zł. Pomimo wzrostu wartości kontraktu, kwota na jego realizację jedynie o ok. 13% przekroczy kosztorys GDDKiA z 2015 roku.

 

Minister Infrastruktury zobowiązał GDDKiA do intensyfikacji działań i podjęcia wszelkich środków prawnych w celu odzyskania należnych stronie publicznej środków, pochodzących z kar umownych za odstąpienie od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy oraz gwarancji bankowych.

 

Prace na pozostałych odcinkach autostrady A1 przebiegają bez zakłóceń. Zakończenie prac na odcinku Blachownia – Zawodzie planowane jest na lipiec 2019 r., a na pozostałych dwóch odcinkach czyli Zawodzie – Woźniki i Woźniki – Pyrzowice na sierpień 2019 roku.

Wybrano kolejnego wykonawcę obwodnicy Częstochowy

24 lipca 2019 r. GDDKiA podpisała umowę z kolejnym wykonawcą, który dokończy budowę autostrady A1 na odcinku węzeł Rząsawa – węzeł Blachownia (obwodnica Częstochowy). Generalnym wykonawcą prac przejętych po włoskiej firmie Salini jest konsorcjum: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. (Lider 45%), Budimex S.A. (Partner 45%), Budpol Sp. z o.o. (Partner 10%). Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Katowicach.

 

Kontrakt, ze względu na wyznaczony termin zakończenia prac, wymagać będzie zaangażowania dużej ilości sprzętu i zasobów ludzkich oraz ich odpowiedniej koordynacji, co jest dużym wyzwaniem logistycznym. Na 19-kilometrowej budowie będzie pracować łącznie kilkaset osób i ponad 100 jednostek sprzętu budowlanego. 

 

Fot. Budimex

Wartość umowy: 353 173 163,55 zł netto
Termin rozpoczęcia robót: dzień zawarcia umowy
Termin zakończenia robót: 15.11.2019 r.
Okres gwarancji: 5 lat (nawierzchnie z betonu cementowego)
Okres rękojmi: 60 miesięcy od daty wskazanej w świadectwie przejęcia

 

Budimex realizuje obecnie także dwa inne odcinki autostrady A1: Tuszyn - Piotrków i A1 Kamieńsk - Radomsko.

 

Zobacz: Węzeł autostradowy A1 w Gliwicach

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube