Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ruszyła autostrada A2

24.05.2012

Pierwszy odcinek autostrady A2 między Łodzią a Warszawą otwarty. Otwarcia kolejnych odcinków spodziewane są w najbliższych dniach.

Kierowcy mogą jeździć 7-kilometrowym, położonym najbliżej Warszawy odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Warszawą (Konotopa) a Pruszkowem. To pierwszy na Mazowszu odcinek autostrady. Został on zbudowany przez konsorcjum z Budimexem na czele. Umowę na realizację tego odcinka firma podpisała z GDDKiA we wrześniu 2009 r. Zgodnie z kontraktem odcinek miał zostać zakończony 6 czerwca, z zachowaniem terminu przejezdności na dzień 31 maja.

 

 

W ramach kontraktu zrealizowane zostały  dwa węzły autostradowe:

- Pruszków - węzeł częściowo bezkolizyjny, położony na skrzyżowaniu autostrady A2 z drogą wojewódzką 718,

- Konotopa - węzeł bezkolizyjny, na którym kończy się autostrada A2; docelowo rozdzieli się na dwie trasy ekspresowe wprowadzające ruch do Warszawy (obecnie jest gotowa droga ekspresowa S8 biegnąca w kierunku Bemowa i Żoliborza, drugą trasą, na którą będzie można zjechać z A2, będzie południowa obwodnica Warszawy biegnąca w kierunku Włoch i Ursynowa). Ponadto wybudowanych zostało 7 wiaduktów drogowych, jeden most autostradowy i obwód utrzymania autostrady „Pruszków” wraz z infrastrukturą.

Inwestycja objęła także przebudowę 1,2-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 718, dwóch kilometrowych odcinków drogi wojewódzkiej nr 701, ok. 2,5 km dróg powiatowych oraz budowę nowych odcinków dróg gminnych i dojazdowych o łącznej długości ok. 11 km, systemu odwodnienia powierzchniowego i montaż ok. 15 km ekranów akustycznych. Przebudowana została także kolidująca z budową A2 oczyszczalnia ścieków w Pruszkowie.

 

 

Prace na pozostałych odcinkach autostrady A2 dobiegają końca. Wykonawca odcinka B kończy układanie ostatniej warstwy ścieralnej. Najbardziej widoczne są postępy w układaniu warstw bitumicznych na odcinkach A i C. Wykonawcy obu, w ciągu zaledwie kilku miesięcy skutecznie doganiają bardziej zaawansowane sąsiednie odcinki. Warstwa wiążąca leży już na niemal całym odcinku A, a wykonawca układa ostatnią warstwę ścieralną. Największy postęp robót widać na odcinku C –podbudowa bitumiczna ułożona jest już na ponad 94% długości odcinka, warstwa wiążąca na blisko 90%. Postęp robót na każdym z odcinków pokazują nasze cotygodniowe raporty.

 

Źródło: GDDKiA

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube