Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sprawniejszy przewóz towarów z województwa śląskiego do portów

12.02.2019

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują rewitalizację linii towarowej nr 171. Dzięki przebudowie stacji Sosnowiec Dańdówka zwiększy się prędkość pociągów i przepustowość linii.

 

PKP PLK S.A. ogłosiły przetarg na rewitalizację linii kolejowej nr 171. To towarowa trasa, łączącą Dąbrowę Górniczą Towarową z posterunkiem Panewnik (między Katowicami Muchowiec a Rudą Kochłowicami). Rewitalizacja usprawni wywóz towarów z Górnego Śląska w głąb kraju i do portów. Pociągi pojadą szybciej, a prędkość wzrośnie do 100 km/h. Zwiększy się przepustowość linii. Rewitalizacja wpłynie znacząco na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym.

Na stacji Sosnowiec Dańdówka zostaną wymienione tory, sieć trakcyjna oraz przebudowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Będzie 17 nowych rozjazdów, wyposażonych w system elektrycznego ogrzewania. Pozwoli to na płynną jazdę pociągów w trudnych warunkach zimowych. Projekt przewiduje też przebudowę nastawni w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i na posterunku odgałęźnym Kozioł (między Dąbrową Górniczą Wschodnią a Towarową) wraz z urządzeniami sterowania ruchem.

Inwestycja, w systemie „projektuj i buduj”, jest częścią projektu „Prace na południowo-wschodniej obwodnicy GOP wraz z przyległymi odcinkami”. Szacunkowa wartość to ponad 60 mln zł ze środków budżetowych. Inwestycja zaplanowana jest na lata 2019–2021.

 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. sukcesywnie odnawiają odcinki linii kolejowej nr 171. Zakończyły się już prace warte 32 mln zł przy przebudowie urządzeń sterowania r i budowie nowej oraz modernizacji działającej nastawni na terenie Dąbrowy Górniczej Towarowej. W 2017 r. za ponad 21 mln zł zakończono przebudowę torów Dąbrowa Górnicza Towarowa–Dąbrowa Górnicza Wschodnia i Dąbrowa Górnicza Towarowa–Kozioł. W 2018 r. za ponad 52 mln zł rewitalizowano odcinek Kozioł–Dąbrowa Górnicza Wschodnia–Dorota–Juliusz.

 

Czytaj też: Kolejny odcinek obwodnicy Olsztyna gotowy

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube