Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Varso rośnie w Warszawie

30.11.2018

Varso to zespół trzech budynków realizowanych przez HB Reavis tuż obok stołecznego Dworca Centralnego.

 

 

Jeden z wieżowców - Varso Tower osiągnie wysokość 310 m, stając się najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie i Polsce, ale też w całej Unii Europejskiej. W październiku 2018 r. na placu budowy dobiegły końca prace fundamentowe, a w przypadku jednego z dwóch niższych budynków można już było oglądać pierwsze kondygnacje nadziemne.

Varso powstaje na działce o powierzchni 1,8 ha u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II. Wyróżniająca się część Varso, położona najbliżej al. Jana Pawła II, to smukły wieżowiec biurowy o 53 kondygnacjach nadziemnych, pokryty elegancką szklaną elewacją i zwieńczony iglicą. Jego atrakcją będzie publiczny taras widokowy na wysokości 230 m.

Niższe dwa budynki stworzą nową pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Obiekty mieszczące biura, hotel i ogólnodostępny pasaż handlowo-usługowy wyrosną kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium. Na ich dachach powstaną zielone tarasy.

 

 

Od rozpoczęcia budowy Varso na przełomie 2016 i 2017 r. prowadzone były przede wszystkim prace ziemne i roboty fundamentowe. Wykonanie wykopu wymagało nie tylko wydobycia ćwierć miliona metrów sześciennych ziemi, ale też rozwiązania licznych, nietypowych problemów logistycznych i technicznych związanych z budowaniem w ostrej granicy działki, w centrum miasta, tuż obok czynnego kolejowego tunelu średnicowego.

Latem i jesienią br. realizowana była płyta fundamentowa pod wszystkimi trzema budynkami. W przypadku najwyższego - Varso Tower do wykonania płyty o grubości sięgającej nawet 3,6 m użyto ok. 2,5 tys. t zbrojenia i niemal 10 tys. m3 betonu. Niektóre sekcje płyty były zbrojone nawet 27 warstwami prętów o średnicy 32 mm.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube