Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ewolucje standardów projektowania kanalizacji deszczowej - cz. I

22.03.2019

Obecny stan prawny nakłada na projektantów systemów odwodnień terenów obowiązek bezpiecznego ich wymiarowania, zgodnie z najlepszą dostępną wiedzą techniczną.

 

Fot. Fotolia.com

 

Systemy kanalizacji deszczowej (tj. sieci i obiekty specjalne) projektuje się zwykle na 50-100 lat. Właściwe jest więc uwzględnienie prognozowanych zmian klimatu w horyzoncie czasowym 2100 r. [1-3]. Przewiduje się bowiem, że deszcze o obecnej intensywności będą w przyszłości występowały nawet dwukrotnie częściej, a obecne przepływy „100-letnie” w rzekach będą w przyszłości pojawiały się częściej niż raz na 50 lat. Bezpieczne wymiarowanie odwodnień terenów definiuje się jako przystosowanie systemów do przyjęcia maksymalnych (prognozowanych) strumieni ścieków/wód opadowych z częstością równą dopuszczalnej (akceptowanej społecznie) częstości wystąpienia wylania na powierzchnię terenu [2]. Odnośnie do europejskich standardów wymiarowania systemów kanalizacji deszczowej historycznie pierwowzorem Polskiej Normy [4], zharmonizowanej z normą europejską, była norma EN 752 z 1996 r. Zalecane wówczas częstości deszczu obliczeniowego (C) do wymiarowania kanalizacji deszczowej, w zależności od standardu odwodnienia terenu, podano w tab. 1.

 

Tab. 1. Zalecane częstości deszczu obliczeniowego do wymiarowania kanalizacji deszczowej i dopuszczalne częstości wylewów z kanałów wg EN 752:1996 i normy [4]

Częstość deszczu obliczeniowego* (1 raz na C lat)

Standard odwodnienia - rodzaj zagospodarowania terenu

Częstość wylewów (1 raz na C lat)

1 na 1

Tereny wiejskie

1 na 10

1 na 2

Tereny mieszkaniowe

1 na 20

1 na 2

Centra miast, tereny usług i przemysłu:

- ze sprawdzaniem wystąpienia wylania

1 na 30

1 na 5

- bez sprawdzania wystąpienia wylania

-

1 na 10

Podziemne obiekty komunikacyjne, przejścia i przejazdy pod ulicami itp.

1 na 50

* Dla deszczu obliczeniowego nie mogą wystąpić żadne przeciążenia systemów

 

 

Tab. 2. Zalecane częstości deszczu obliczeniowego do wymiarowania kanalizacji deszczowej wg PN-EN 752:2008:2017 i dopuszczalne częstości wylewów z kanałów wg PN-EN 752:2008

Częstość deszczu obliczeniowego (1 raz na C lat)

Standard odwodnienia - rodzaj zagospodarowania terenu

Częstość wylewów (1 raz na C lat)

1 na 1

Tereny pozamiejskie (wiejskie)

1 na 10

1 na 2

Tereny mieszkaniowe

1 na 20

1 na 5

Centra miast, tereny usług i przemysłu

1 na 30

1 na 10

Podziemne obiekty komunikacyjne, przejścia i przejazdy pod ulicami itp.

1 na 50

 
Czytaj też: Przelewy burzowe

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube