Hunter Douglas wprowadza XLnt – bardzo płaskie panele sufitowe o właściwościach akustycznych

29.04.2015

Hunter Douglas wprowadził do oferty nowe kompozytowe panele sufitowe XLnt z systemem swing-down. Warstwowa konstrukcja paneli, oparta na technologii zaczerpniętej z przemysłu lotniczego, zapewnia ich bardzo dobrą sztywność.

W głównej mierze na ten efekt wpływa aluminiowa struktura plastra miodu we wnętrzu każdego z paneli. Nawet w przypadku największych dostępnych rozmiarów, sięgających 1,25 x 2,5 m, nie krzywią się one ani nie odkształcają. Architekci otrzymują więc nieograniczoną swobodę w projektowaniu bez obawy o wytrzymałość materiału. Płaska powierzchnia paneli XLnt, w połączeniu z ich wymiarami oraz wąską spoiną na łączeniu, zapewnia atrakcyjny wizualnie wygląd sufitu. Dzięki zintegrowanym zaczepom systemu swing-down, każdy z elementów sufitu jest łatwy do opuszczenia, a instalatorzy i technicy mają prosty dostęp do przestrzeni powyżej sufitu.

 

 

Panele sufitowe są dostępne w dwóch wariantach: gładkiej, trójwarstwowej kombinacji oraz perforowanej, czterowarstwowej wersji z wysoką wartością absorpcji dźwięku (αw 0,75). System swing-down pozwala w prosty sposób opuścić poszczególne panele. Instalatorzy oraz technicy uzyskują w ten sposób łatwy dostęp do każdego miejsca powyżej sufitu. – mówi Martin van der Meijden, menedżer produktu ds. sufitów w Hunter Douglas. – Odpięcie małych uchwytów trwa tylko kilka sekund, podczas gdy płyta zawsze pozostaje bezpiecznie przymocowana. Panele opuszcza się wzdłuż dłuższej krawędzi, w ten sposób, że pozostają przyblokowane w otwartej pozycji. Obydwa typy paneli mają klasyfikację reakcji na ogień euroklasa A2, co oznacza, że są odpowiednie do prawie każdego rodzaju montażu czy budynku. Wariant gładki jest klasyfikowany jako A2-s1 (wydzielanie dymu) oraz d0 (płonące krople). Z kolei panel akustyczny – A2-s2, d0.

 

 

 

Panel gładki składa się z trzech warstw: 0,95-mm blachy aluminiowej z przedniej części, aluminiowego plastra miodu oraz 0,5-mm blachy aluminiowej z tyłu. Grubość każdego panelu wynosi 2,5 cm. Akustyczna, perforowana wersja jest wykonana z czterech warstw, w środku dla dodatkowej absorpcji dźwięku umieszczono warstwę włókna szklanego. Wartość absorpcji dźwięku wynosi αw 0,75 i jest ona bezpośrednio związana z wysokim stopniem powierzchni otwartej paneli. Średnica otworu perforacji z przodu wynosi 1,5 mm, a odległość między otworami – 3 mm. W rezultacie powierzchnia otwarta wynosi 22,7%. Otwory perforacji z tyłu panelu akustycznego posiadają średnicę 3 mm, odstępy pomiędzy nimi wynoszą 5 mm, a powierzchnia otwarta 35%.

 

Panele sufitowe XLnt zostały zaprojektowane z myślą o przestrzeniach, w których architekci chcą wykorzystać duże elementy o płaskim wykończeniu, np. na lotniskach, dworcach kolejowych, stacjach metra, biurach oraz innych budynkach użyteczności publicznej.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in