Izolacja akustyczna klatek schodowych – wymagania prawne i rozwiązania

04.06.2019

Właściwa izolacja akustyczna klatek schodowych może zapewnić mieszkańcom tak pożądane w naszych czasach ciszę i spokój.

Pascal Maier – Product Manager Schöck Tronsole oraz Solitair Kluth – ekspert w dziedzinie fizyki budowli z firmy Schöck mówią o wymaganiach prawnych i systemach zapewniających izolację akustyczną klatek schodowych.

Dzięki badaniom od dawna już wiadomo, że nadmierny hałas wpływa negatywnie na organizm ludzki. A lekarz dr Andreas Strobl twierdzi nawet, że nadmierna ekspozycja na hałas przedostający się do mieszkań może być powodem stanów depresyjnych.

 

System izolacji akustycznej klatki schodowej Tronsole

 

Uwaga na izolację akustyczną klatek schodowych

Główny Urząd Statystyczny w raporcie „Jakość życia w Polsce” z 2017 r. donosi, że odsetek gospodarstw domowych, w których odczuwa się nadmierny hałas, wynosił aż 13,6%. Pochodził on zarówno od sąsiadów, jak i z zewnątrz budynku. W tym samym roku niemiecki portal Statista opublikował dane na temat hałasu dobiegającego od sąsiadów, z którym zmagają się mieszkańcy Europy. Wynikało z niego, że średnio co piąty Europejczyk narażony jest na ekspozycję na nadmierną ilość hałasu docierającego do wnętrza jego domu. Według natomiast badań przeprowadzonych przez jeden ze szwajcarskich portali nieruchomościowych, co drugi mieszkaniec tego kraju odczuwa dyskomfort w swoim mieszkaniu, głównie ze względu na dźwięki z innych mieszkań i klatek schodowych. Z kolei badania austriackiego Radia Wien dowodzą, że co drugi mieszkaniec Wiednia czuje się zaniepokojony hałasem w mieście, a najbardziej przeszkadza mu hałas uliczny, pochodzący z obszarów przemysłowo-handlowych oraz generowany przez sąsiadów.

 

Wyniki badań portalu Statista

 

Warto wspomnieć także o badaniach brytyjskiego National Noise Attitude Survey, który w latach 1991, 2000 i 2012 przeprowadził ankietę dotyczącą stosunku mieszkańców do hałasu. Badania obejmowały kwestie związane z hałasem drogowym, kolejowym, lotniczym, budowlanym, przemysłowym, a także dźwiękami docierającymi bezpośrednio do mieszkań z klatek schodowych i mieszkań sąsiadów. Analiza wykazała silną tendencję do zwiększania się wrażliwości na dźwięki o dużym natężeniu, zwłaszcza z ulic i mieszkań sąsiadów.

Izolacja akustyczna jest zatem istotnym elementem wpływającym na komfort mieszkania, zwłaszcza w wielopiętrowych budynkach wielorodzinnych. W takich obiektach trzeba poświęcić szczególną uwagę izolacji akustycznej klatek schodowych. Istotne jest zatem ustalenie limitów natężenia dźwięków. Jest to normowane przez odpowiednie przepisy krajowe oraz europejskie, określające wymagania odnośnie do izolacji akustycznej.

 

Przeczytaj też: Problemy przenoszenia dźwięku przez stropy

 

Izolacja akustyczna w prawie

Istnieją różnice między minimalnymi wymogami prawa publicznego a wymogami wynikającymi z prawa prywatnego. Minimalne wymagania muszą być przestrzegane w celu ochrony zdrowia i nie mogą przekraczać normy. Jednak w przypadku właścicieli budynków prywatnych, wymagania mogą być wyższe, a parametry dotyczące akustyki mogą się różnić w zależności od rodzaju konstrukcji i lokalizacji.

Oprócz izolacyjności akustycznej ścian wewnętrznych, drzwi, stropów i sufitów, ważna okazuję się także izolacja akustyczna klatek schodowych. Średnie europejskie wymagania minimalne dla klatek schodowych w budynkach mieszkalnych to 50–55 dB. Niektóre kraje określają je na jeszcze wyższym poziomie. Np. w Niemczech wymagane są stałe wartości w dB, w Austrii wymagania dotyczące komfortu akustycznego są o 5 dB wyższe niż założone wymagania minimalne.

 

Dopuszczalny poziom dźwięku w różnych krajach

 

W Polsce wymagania odnośnie do izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych i wewnętrznych w budownictwie mieszkaniowym reguluje obowiązkowa norma PN-B-02151-3:2015-10, która określa, w jaki sposób należy projektować, wznosić i przebudowywać budynki mieszkalne pod względem niwelowania hałasu. Minimalne wymagania izolacyjności akustycznej klatek schodowych w domach wielorodzinnych, hotelach czy pensjonatach wynoszą L‘n,w ≤ 55 dB.

 

W poszukiwaniu standardu

Istotne znaczenie ma również postrzeganie obowiązujących przepisów prawa przez samych mieszkańców. Przy planowaniu inwestycji należy wziąć pod uwagę, w jakim celu będzie wykorzystywana dana inwestycja i – jeśli to możliwe – określić indywidualne wymagania względem izolacji akustycznej, niezależnie od tego, czy w danym kraju istnieją określone wartości dopuszczalnego poziomu hałasu.

Różnice w określaniu izolacji akustycznej w Europie są duże. W Wielkiej Brytanii dopuszczalne wartości dla dźwięków uderzeniowych pochodzących z klatek schodowych są bardzo wysokie. W Niemczech zalecenie DEGA 103 zapewnia ochronę przeciwdźwiękową i wyróżnia aż 7 klas akustycznych. Natomiast w Austrii norma ÖNORM B 8115-5 rozróżnia 6 klas izolacji akustycznej.

Ciekawie w stosunku do różnych krajowych norm wypada ocena Scottish Building Standards Agency – międzynarodowego projektu uproszczonego ISO/DIS 19488 opisującego kryteria klas i procedury klasyfikacji akustycznej mieszkań. Głównym celem tej normy jest ułatwienie określenia zoptymalizowanego poziomu ochrony akustycznej, innego niż ten określony w przepisach krajowych. Jest to ogólne narzędzie do charakteryzowania jakości akustyki mieszkań, a także zawiera przepisy dotyczące klasyfikacji izolacji akustycznej przed renowacją i po niej. Według międzynarodowych norm odchylenie klasyfikacji hałasu wynosi aż 10 dB.

 

Klasyfikacje z Niemiec i Austrii w porównaniu z oceną Scottish Building Standards Agency i międzynarodowego projektu uproszczonego ISO/DIS 19488

 

Analizując normy poszczególnych krajów oraz międzynarodowe, można zauważyć, że ochrona mieszkańców przed hałasem powinna zostać we wszystkich krajach ustalona na jednakowym poziomie.

 

Właściwe zabezpieczenie akustyczne

Planując inwestycję należy upewnić się zatem, że wszystkie elementy dźwiękochłonne spełniają wymagania krajowe lub międzynarodowe dotyczące izolacji akustycznej i nie tworzą mostków akustycznych. Ważne jest też właściwe przeprowadzenie montażu, podczas którego należy wyeliminować brud z materiałów izolacyjnych. Warto zauważyć, że ucho ludzkie jest w stanie wychwycić różnice w efektywności izolacji akustycznej uzyskiwanej przy wykorzystaniu różnych materiałów izolacyjnych lub w przypadku złego jej montażu.

Chcąc zapewnić optymalne wytłumienie dźwięków uderzeniowych, należy uwzględnić wszystkie połączenia na klatce schodowej. Elementy izolacji muszą całkowicie otaczać klatkę schodową. Tylko stosując kompletny system można uzyskać właściwą izolację akustyczną klatki schodowej.

Przykładem może być system izolacji akustycznej Tronsole z Elodur – podporą elastomerową o zoptymalizowanym kształcie, zapewniającą wysoką izolacyjność akustyczną klatek schodowych przy małym odkształceniu. W porównaniu do standardowego wykonania, Elodur poprawia izolację akustyczną o ok. 10 dB. Elementy Tronsole występują w dokładnie dopasowanych wariantach, które zapewniają efektywną ochronę przed uciążliwymi dźwiękami uderzeniowymi w przypadku schodów prostych oraz zabiegowych. Właściwości akustyczne systemu zostały przetestowane zgodnie z normą DIN 7396. Według ekspertyzy, zastosowanie systemu w klatkach schodowych spełnia wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

 

Źródło: Schöck

 

Polecamy też: Izolacyjność akustyczna przegród między pomieszczeniami – wymagania i wykonawstwo

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in