Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Minimalizacja hałasu z instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej

26.06.2018

Każdy element instalacji wentylacyjnej może być jednoczeÅ›nie źródÅ‚em haÅ‚asu oraz elementem, na którym zachodzi zjawisko naturalnego tÅ‚umienia dźwiÄ™ków.

Hałas to są wszystkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki oddziałujące za pośrednictwem powietrza na narząd słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka [14].

Ze wzglÄ™du na miejsce powstawania haÅ‚asu w budynku można wyróżnić haÅ‚as instalacyjny, bÄ™dÄ…cy skutkiem użytkowania instalacji: w najwiÄ™kszym stopniu - wodnej i kanalizacyjnej, w umiarkowanym - wentylacyjnej i klimatyzacyjnej, w mniejszym stopniu - grzewczej, elektrycznej i gazowej.

Hałas jako element kompleksowej oceny jakości środowiska wewnętrznego został ujęty w normie PN-EN 15251 [15]. A zatem pełna charakterystyka mikroklimatu wewnętrznego to nie tylko typowe parametry powietrza, ale także pojawiający się w nim hałas spowodowany pracą m.in. instalacji wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych.

 

ŹródÅ‚a haÅ‚asu w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Każdy element instalacji wentylacyjnej, w różnym stopniu, może być jednoczeÅ›nie zarówno źródÅ‚em haÅ‚asu, jak i elementem, na którym zachodzi zjawisko naturalnego tÅ‚umienia docierajÄ…cych do niego dźwiÄ™ków [5].

Jednak najważniejszym źródÅ‚em haÅ‚asu, pochodzenia mechanicznego i aerodynamicznego, jest wentylator. Pierwszy z nich jest wywoÅ‚any drganiami mechanicznymi elementów konstrukcyjnych, pobudzanych do drgaÅ„ przez ruch obrotowy koÅ‚a wirnikowego, źle wyważonym wirnikiem, uszkodzonymi Å‚ożyskami, wadliwymi połączeniami elementów, a drugi - zwiÄ…zany z zaburzeniami podczas przepÅ‚ywu powietrza przez wentylator spowodowanymi turbulencjÄ… przepÅ‚ywu oraz z przerywaniem strumienia przez jednÄ… lub kilka przeszkód, takich jak Å‚opatki ruchome wirnika lub Å‚opatki staÅ‚e wieÅ„ca kierownic, znajdujÄ…cych siÄ™ w strumieniu powietrza [2].

Poza hałasem wywołanym pracą wentylatora w instalacjach pojawia się hałas:

  • w przewodach i nawiewnikach spowodowany zmianÄ… prÄ™dkoÅ›ci przepÅ‚ywu powietrza i powstania zawirowaÅ„ na ostrych krawÄ™dziach i w narożnikach, jak również w miejscach zmiany kierunku przepÅ‚ywu powietrza, trójnikach, nagÅ‚ych zmianach przekroju przewodu, wszÄ™dzie tam, gdzie powietrze przepÅ‚ywa z prÄ™dkoÅ›ciÄ… wiÄ™kszÄ… od 7 m/s;
  • jako skutek drgaÅ„ wÅ‚asnych Å›cianek przewodów podczas przepÅ‚ywu powietrza;
  • podczas przepÅ‚ywu powietrza przez regulatory, przepustnice, klapy przeciwpożarowe, zwÅ‚aszcza w dużym stopniu zamkniÄ™te.

Dodatkowo haÅ‚as może też być skutkiem niewÅ‚aÅ›ciwie zawieszonego przewodu wentylacyjnego lub np. źle zaizolowanego akustycznie mocowania wentylatorów.

 

© Tim - Fotolia.com

 

Metody ograniczania hałasu

Lokalizacja maszynowni wentylacyjnej i wentylatorów

Na etapie projektowania ważne jest przestrzeganie podstawowych wymagaÅ„ wskazanych w [13], polegajÄ…cych na wÅ‚aÅ›ciwej lokalizacji maszynowni w stosunku do pomieszczeÅ„ przeznaczonych na staÅ‚y pobyt ludzi. Może ona znajdować siÄ™ w bezpoÅ›rednim sÄ…siedztwie pod warunkiem zastosowania rozwiÄ…zaÅ„ konstrukcyjno-materiaÅ‚owych, zapewniajÄ…cych ochronÄ™ sÄ…siednich pomieszczeÅ„ przed uciążliwym oddziaÅ‚ywaniem wentylatorów. W przypadku wentylatorów Å›ciennych należy pamiÄ™tać, że ze wzglÄ™du na ich lokalizacjÄ™ bezpoÅ›rednio w pomieszczeniu (np. w oknie lub w Å›cianie zewnÄ™trznej) zawsze bÄ™dÄ… uciążliwe dla ludzi. Także posadowienie wentylatorów dachowych w pobliżu okien może powodować dyskomfort u użytkowników obiektu.

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube