Pierwszy w Polsce beton zeroemisyjny i niskoemisyjny

05.05.2020

Pierwszy beton zeroemisyjny i niskoemisyjny o emisyjności o 48% mniejszej wprowadza Lafarge w Polsce.

 

 

Beton zeroemisyjny oraz beton niskoemisyjny został wprowadzony na rynek przez Lafarge w Polsce w ramach pakietu produktowego EcoPact. Receptury betonu zostały opracowane na cemencie o niskim śladzie węglowym. Podczas badań ustalono, że beton niskoemisyjny ma emisyjność o 48% mniejszą od zwykłego betonu towarowego tej samej klasy. Do opracowania mieszanki oraz dalszego porównania jej emisyjności wykorzystano betony o takiej samej klasie wytrzymałości i ekspozycji. Opierając się na tej samej recepturze, możliwe było również uzyskanie betonu zeroemisyjnego, gdyż na dalszą redukcję do zera pozwolił system kompensat ONZ.

– Branża budowlana odgrywa bardzo ważną rolę w procesie dekarbonizacji miast. Szacuje się, że do 2050 roku w miastach na całym świecie będzie mieszkać 2 mld ludzi. W chwili obecnej 60% infrastruktury do tego potrzebnej nie została jeszcze zbudowana. Mamy więc do odegrania bardzo ważną rolę. Taki rozwój miast i infrastruktury wymaga obniżenia emisyjności i energochłonności nowo budowanych obiektów dzięki innowacyjnym produktom budowlanym. Dlatego jako Lafarge opracowaliśmy i wprowadziliśmy do sprzedaży certyfikowany beton zeroemisyjny i niskoemisyjny zarówno dla inwestorów komercyjnych, jak i indywidualnych. Stworzony jest na bazie specjalnej receptury i spełnia restrykcyjne normy systemów certyfikacji zielonych budynków. Tym samym w realny sposób odpowiadamy na dwa największe współczesne wyzwania, którymi są z jednej strony – urbanizacja, a z drugiej – kryzys klimatyczny – skomentował Xavier Guesnu – prezes Lafarge w Polsce.

 

Czytaj także: Dobry beton może być jeszcze lepszy

Czego odbiorca powinien oczekiwać od betonu towarowego?

 

Pierwsza inwestycja, do której budowy użyto betonu niskoemisyjnego, powstała w Warszawie we Włochach. Były to dwa domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, a do fundamentu wykorzystano 40 m³ nowego betonu. Beton niskoemisyjny oraz zeroemisyjny firmy Lafarge może być stosowany wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się beton towarowy, gdyż spełnia wszystkie wymagania stosowane dla betonów zwykłych, także do wytwarzania prefabrykatów betonowych oraz żelbetowych, jak również elementów małej architektury.

 

Beton to drugi po wodzie najczęściej używany materiał w budownictwie, który ma jeden z najniższych śladów węglowych. Do tego jest bezpieczny, ognioodporny i trwały. Jego skład zawiera zazwyczaj 10–15% cementu. Wytwarza się go lokalnie, dzięki czemu nie trzeba go transportować na duże odległości. Po zakończeniu jego cyklu życia jest w całości poddawany recyklingowi, a uzyskane w ten sposób kruszywo naturalne nadaje się do ponownego użycia. Beton pochłania do 25% emisji dwutlenku węgla powstałej w cyklu życia obiektu. Spełnienia też rygorystyczne standardy jakości oraz wytrzymałości wymagane w inwestycjach infrastrukturalnych, jak również normy certyfikacji BREEAM oraz LEED.

– Mamy ambitne cele w zakresie zmniejszania śladu węglowego naszych produktów. Począwszy od lat 90. obniżyliśmy emisję w produkcji cementu i betonu o 40%. Do 2025 roku chcemy zmniejszyć ślad węglowy w naszych produktach o kolejne 15%. W tym celu inwestujemy w niskoemisyjne i energooszczędne technologie oraz innowacje pozwalające na wykorzystanie emisji. Optymalizujemy także nasze portfolio produktów – mówi Xavier Guesnu.

Czytaj także: Prefabrykacja w XXI wieku

Beton, który walczy ze smogiem

 

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in