Polski projekt wśród zwycięzców w konkursie Panasonic PRO Awards

01.06.2015

Dom pasywny H1, zaprojektowany przez polską firmę Procyon, został nagrodzony w pierwszej edycji międzynarodowego konkursu Panasonic PRO Awards. Zadaniem, które postawiono przed uczestnikami, było przedstawienie bezpiecznego dla środowiska, wydajnego, niedrogiego i zarazem estetycznego obiektu wykorzystującego rozwiązania firmy Panasonic Heating & Cooling. Polski projekt uznano za najlepszy spośród domów jednorodzinnych.

Celem konkursu Panasonic PRO Awards, który ogłoszono w marcu ubiegłego roku, było wyłonienie wyróżniających się projektów wykorzystujących systemy firmy Panasonic Heating & Cooling. Jury, składające się z czołowych przedstawicieli branży architektonicznej, usług budowlanych oraz inwestorów, oceniało prace w siedmiu kategoriach: obiekty mieszkaniowe – indywidualne, wielomieszkaniowe i socjalne, a także hotelowe, restauracyjne, handlowe oraz komercyjne. Wśród nagrodzonych projektów znalazł się dom pasywny zrealizowany przez polską firmę Procyon.

 

 

Nagrodą dla zwycięzców jest tygodniowy wyjazd do Japonii, podczas którego będą mogli odwiedzić główną siedzibę Panasonic oraz inteligentne, zrównoważone ekologicznie miasto Fujisawa.

Wyróżniony dom H1 to budynek jednorodzinny o powierzchni użytkowej 147 m2, który powstał w Tychowie i jako pierwszy obiekt w województwie zachodniopomorskim uzyskał certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Do produkcji ciepła wykorzystano w nim system Panasonic składający się z pompy ciepła oraz zbiornika wody użytkowej o pojemności 200 l. Wybrana jednostka Aquarea High Performance to urządzenie o wydajności nominalnej 5 kW, charakteryzujące się wysokim współczynnikiem COP na poziomie 4,63 (przy temperaturze powietrza 7°C i wody 35°C). Z kolei pompa wody o klasie energetycznej A jest wyposażona w sprężarkę z technologią Inverter+, która pozwoliła na znaczne obniżenie zużycia energii w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Według przeprowadzonej analizy, koszty ogrzewania domu dzięki zastosowaniu pompy ciepła są o 10% niższe, niż gdyby instalacja była zasilana gazem ziemnym, i dwukrotnie niższe w porównaniu do systemu wykorzystującego olej opałowy.

Co więcej, zastosowana jednostka jest w stanie produkować ciepłą wodę użytkową o temperaturze 55°C i pracować przy temperaturach zewnętrznych w zakresie od -20 do 35°C. Z kolei dla wygody użytkowników oraz optymalizacji pracy urządzeń, system zintegrowano z aplikacją IntesisHome, która pozwala zdalnie sterować pompami ciepła oraz monitorować poziom zużycia energii. Umożliwia ona m.in. włączanie i wyłączanie urządzeń, ustawianie temperatury czy wybór trybu pracy praktycznie z dowolnego miejsca za pomocą tabletu lub smartfonu z systemem Android lub iOS oraz komputera z podłączeniem do Internetu.

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in