25. spotkanie organizacji budowlanych krajów Grupy Wyszehradzkiej

02.11.2018

W dniach 4-7 października br. w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji odbyło się spotkanie organizacji budowlanych (izb i związków) krajów Grupy Wyszehradzkiej V-4.

Było to już dwudzieste piąte, a więc jubileuszowe spotkanie, którego początki sięgają 1994 r., kiedy to rozpoczęła się współpraca pomiędzy organizacjami budowlanymi z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Pierwsze spotkanie odbyło się w Bratysławie na Słowacji, a jego organizatorzy to Słowacka Izba Inżynierów Budownictwa i Słowacki Związek Inżynierów Budownictwa. Do dzisiaj przedstawiciele tych organizacji spotykają się corocznie, każdorazowo w innym kraju Grupy V-4. Gospodarzami tegorocznego spotkania były: Słowacka Izba Inżynierów Budownictwa (SKSI) pod przewodnictwem Jana Petrżali i Słowacki Związek Inżynierów Budownictwa (SZSI) z przewodniczącym Jurajem Nagy. Pozostałymi uczestnikami spotkania były delegacje: Czeskiej Izby Autoryzowanych Inżynierów i Techników Budownictwa (CKAIT), Czeskiego Związku Inżynierów Budownictwa (CSSI), Węgierskiej Izby Inżynierów (MMK). Stronę polską reprezentowali Zbigniew Kledyński, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Andrzej Pawłowski i Zygmunt Rawicki, wiceprezesi PIIB, Ryszard Trykosko, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Wiktor Piwkowski, sekretarz generalny PZITB.

 

 

Jeden z dwóch głównych tematów tegorocznego spotkania dotyczył uznawania kwalifikacji zawodowych w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej V-4. Prezentacji tego tematu dokonali przedstawiciele poszczególnych delegacji.

Z ramienia delegacji polskiej powyższy temat przedstawił Zygmunt Rawicki. Po dyskusji stwierdzono, że na podstawie obecnie obowiązujących przepisów procedury wzajemnego uznawania kwalifikacji w krajach V-4 są podobne. Poszczególne delegacje zadeklarowały, że będą nadal tworzyć warunki w swoich krajach, aby zastosować równoważne podejście do uznawania kwalifikacji zawodowych kandydatów z innych krajów V-4.

Drugi temat dotyczył technologii BIM. Wysłuchano informacji przedstawicieli poszczególnych delegacji o problemach związanych z wdrożeniem technologii BIM i stanie jej zaawansowania w krajach V-4, co było kontynuacją ustaleń podjętych na 22. spotkaniu organizacji budowlanych w październiku 2015 r. w Gdańsku. Ze strony polskiej wystąpił Wiktor Piwkowski. Uczestnicy spotkania stwierdzili, że w poszczególnych krajach V-4 rozwija się świadomość na temat zagadnień związanych z BIM, ale podejścia różnią się. Wszystkie delegacje zadeklarowały swoje zainteresowanie współpracą w zakresie możliwości ubiegania się o wspólny udział w międzynarodowym projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej, mającym na celu stworzenie w praktyce wspólnej platformy do wdrożenia systemu BIM.

W wyniku plenarnej dyskusji uzgodniono tekst wspólnej deklaracji, którą na zakończenie spotkania podpisali przewodniczący delegacji.

 

Zygmunt Rawicki

www.facebook.com

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube

Profil linked.in