Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Poradnik dla podwykonawców

24.04.2019

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła na swojej stronie „Serwis dla podwykonawców”. Zebrano tu najważniejsze informacje, które posłużą jako poradnik dla podmiotów współpracujących z generalnymi wykonawcami.

 

Fot. Fotolia.com

 

GDDKiA jako zamawiający i największy inwestor drogowy w Polsce nadzoruje realizację PBDK oraz wprowadza zmiany, które pozwolą ochronić interesy średnich i małych przedsiębiorstw.

W specjalnej zakładce podwykonawcy, usługodawcy i dostawcy znajdą schemat płatności, informacje, co zrobić, aby być podmiotem objętym ustawową ochroną, jakie dokumenty i działania formalno-prawne podejmować, aby uzyskać wynagrodzenie za wykonaną pracę.

 

Obowiązek generalnego wykonawcy a wypłaty dla podwykonawców

Zgodnie z obopólnie zawartym kontraktem generalny wykonawca jest zobowiązany do uregulowania w pierwszej kolejności płatności za wykonane i odebrane prace. Następnie po przedstawieniu podpisanych oświadczeń o rozliczeniu się ze wszystkimi podwykonawcami, usługodawcami i dostawcami materiałów, ma prawo ubiegać się o płatność od inwestora. Natomiast sytuacja, w której GDDKiA ma realizować płatności bezpośrednie, np. w wyniku kłopotów finansowych lub organizacyjnych generalnego wykonawcy, jest rozwiązaniem niestandardowym, umożliwiającym zachowanie płynności finansowej podwykonawców, usługodawców i dostawców.

Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom realizującym prace i usługi na placu budowy, wypracowano rozwiązanie umożliwiające niemal bezzwłoczne zrealizowanie płatności bezpośrednich. Powyższe, ponadstandardowe działania pokazują determinację jak najszybszego dokończenia inwestycji, z jednoczesnym zabezpieczeniem interesu Skarbu Państwa i firm realizujących budowę, zazwyczaj lokalnych przedsiębiorców.

 

Czytaj też: Waloryzacja kontraktów budowlanych staje się faktem

www.piib.org.pl

www.kreatorbudownictwaroku.pl

www.izbudujemy.pl

Kanał na YouTube